start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
SZARE SZEREGI
  KRAKOWSKIE SZARE SZEREGI
Szare Szeregi Historia Krakowskich Szarych Szeregów czyli historia działalności Krakowskiej Chorągwi ZHP oraz niepodległościowych jednostek harcerskich w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, na terenie Województwa Krakowskiego w latach 1939 do 1945 jest nadal mało znana i wymaga wielu uzupełnień. Na początek publikujemy z tego cyklu kilka broszurowych opracowań.
  KRAKOWSKIE SZARE SZEREGI - PUBLIKACJE
hm. Stanisław Porębski
Krakowskie Szare Szeregi


Szare Szeregi stanowiły element Państwa Podziemnego, były powiązane z Delegaturą Rządu na Kraj, a w szczególności z jej Departamentem Oświaty.
pobierz w formacie pdf
Bolesław Leonhard
Złączeni węzłem braterskiej miłości - wspomnienia


Jeszcze raz, na nowo, pomimo wszelkich przeciwieństw odżywa idea rycerska, mocna, zdrowa, porywająca. Przypomina się ów obraz z Czarnym Rycerzem, skrzydlatymi husarzami, kosynierami Kościuszki, ułanami Dąbrowskiego, podchorążymi Nocy Listopadowej, powstańcami księdza Brzózki ze stycznia 1863, strzelcami Józefa Piłsudskiego - wpatrzonymi z radością w grupę harcerek i harcerzy, symbolizującą odrodzoną Polskę.
pobierz w formacie pdf
Czesław Sułek
Kryptonim Alicja. Podgórski Pluton Szarych Szeregów


W kwietniu 1943 r. z-ca komendanta Chorągwi Krakowskiej, Franciszek Baraniuk "Szulce", utworzył kompanię pn. "Bartek" i organizował następną pn. "Maciek". Właśnie pierwszym jej plutonem był pluton o kryptonimie "Alicja".
pobierz w formacie pdf
phm. Andrzej Pankowicz (red.)
Służba Wojenna Harcerek Krakowskich 1939-1945


Wydano z okazji uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci komendantek i instruktorek Pogotowia Harcerek Krakowskiej Chorągwi.
pobierz w formacie pdf
hm. Jerzy Jabrzemski (red.)
Szare Szeregi 1939-2009


Kim byli harcerze Szarych Szeregów - najmłodsi żołnierze Armii Krajowej, jak powstawały Szare Szeregi? Pragniemy dzisiejszej młodzieży, w szczególności rówieśnikom "Chłopców z tamtych lat"... przypomnieć o ich walce w ciemnych latach wojny i okupacji niemieckiej.
pobierz w formacie pdf
Bolesław Wójcik
Harcerska Poczta PCK w Krakowie w latach 1939-1945


Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogi i Polsce, nieść pełną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu - temu przyrzeczeniu harcerskiemu byli wierni kurierzy Harcerskiej Poczty PCK w Krakowie.
pobierz w formacie pdf
Władysław Zawiślak
Nasza rzeka. Pamiętnik pisany z pamięci


"Nasza rzeka. Pamiętnik pisany z pamięci" to wspomnienia z obozu wędrownego pewnej drużyny harcerskiej z Dąbrowy Tarnowskiej, który odbył się rok przed wybuchem II wojny światowej.
więcej
  KRAKOWSKIE SZARE SZEREGI - WSPOMNIENIA
Teresa Siedlar Kołyszko ps. "Skierka"
Zaduszki 1943
czytaj całość  >>
Teresa Siedlar Kołyszko ps. "Skierka"
Wyprawa do Sieprawia - sierpień 1944
czytaj całość  >>
Teresa Siedlar Kołyszko ps. "Skierka"
Imieniny w 1944 roku
czytaj całość  >>
Teresa Siedlar Kołyszko ps. "Skierka"
Po powstaniu
czytaj całość  >>
Feliks Stalony-Dobrzański
Mała cegiełka czyli opowieść o pewnym fragmencie z historii harcerstwa z prawdziwego zdarzenia
czytaj całość  >>
wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila