start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
SZARE SZEREGI  >  PUBLIKACJE
  PUBLIKACJE
hm. Stanisław Porębski
Krakowskie Szare Szeregi


Szare Szeregi stanowiły element Państwa Podziemnego, były powiązane z Delegaturą Rządu na Kraj, a w szczególności z jej Departamentem Oświaty.
pobierz w formacie pdf
Bolesław Leonhard
Złączeni węzłem braterskiej miłości - wspomnienia


Jeszcze raz, na nowo, pomimo wszelkich przeciwieństw odżywa idea rycerska, mocna, zdrowa, porywająca. Przypomina się ów obraz z Czarnym Rycerzem, skrzydlatymi husarzami, kosynierami Kościuszki, ułanami Dąbrowskiego, podchorążymi Nocy Listopadowej, powstańcami księdza Brzózki ze stycznia 1863, strzelcami Józefa Piłsudskiego - wpatrzonymi z radością w grupę harcerek i harcerzy, symbolizującą odrodzoną Polskę.
pobierz w formacie pdf
Czesław Sułek
Kryptonim Alicja. Podgórski Pluton Szarych Szeregów


W kwietniu 1943 r. z-ca komendanta Chorągwi Krakowskiej, Franciszek Baraniuk "Szulce", utworzył kompanię pn. "Bartek" i organizował następną pn. "Maciek". Właśnie pierwszym jej plutonem był pluton o kryptonimie "Alicja".
pobierz w formacie pdf
phm. Andrzej Pankowicz (red.)
Służba Wojenna Harcerek Krakowskich 1939-1945


Wydano z okazji uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci komendantek i instruktorek Pogotowia Harcerek Krakowskiej Chorągwi.
pobierz w formacie pdf
hm. Jerzy Jabrzemski (red.)
Szare Szeregi 1939-2009


Kim byli harcerze Szarych Szeregów - najmłodsi żołnierze Armii Krajowej, jak powstawały Szare Szeregi? Pragniemy dzisiejszej młodzieży, w szczególności rówieśnikom "Chłopców z tamtych lat"... przypomnieć o ich walce w ciemnych latach wojny i okupacji niemieckiej.
pobierz w formacie pdf
Bolesław Wójcik
Harcerska Poczta PCK w Krakowie w latach 1939-1945


Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogi i Polsce, nieść pełną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu - temu przyrzeczeniu harcerskiemu byli wierni kurierzy Harcerskiej Poczty PCK w Krakowie.
pobierz w formacie pdf
Władysław Zawiślak
Nasza rzeka. Pamiętnik pisany z pamięci


"Nasza rzeka. Pamiętnik pisany z pamięci" to wspomnienia z obozu wędrownego pewnej drużyny harcerskiej z Dąbrowy Tarnowskiej, który odbył się rok przed wybuchem II wojny światowej.
więcej
wszystkich: 7 na stronach: 1
początek listy              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila