start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY CZASOWE  >  SZCZEGÓŁY
Burza we Lwowie
2014-07-22 do 2014-09-21

Wystawa "Burza we Lwowie" przypomina walkę Podziemnej Armii na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej - ziemiach, które po II wojnie światowej Polska utraciła.
 
Jest kolejną inicjatywą Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" uczczenia 70. rocznicy rozpoczęcia - na rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", Komendanta Głównego Armii Krajowej - akcji "Burza".

Zwiedzający wystawę może zapoznać się z dramatycznymi losami Polaków na terenach pod dwoma okupacjami: sowiecką i niemiecką, walkami z ukraińskimi nacjonalistami dokonującymi eksterminacji polskiej ludności, rozwojem konspiracji cywilnej i wojskowej, przebiegiem walk w czasie akcji "Burza" w całym Obszarze Lwowskim AK (Okręgi Lwów, Stanisławów i Tarnopol), wyzwoleniem Lwowa w lipcu 1944 roku, aż po tragiczny epilog - rozbrojenie żołnierzy lwowskiej konspiracji przez Sowietów, "sojusznika naszych sojuszników".

Część z pokazywanych na wystawie zdjęć i eksponatów - pochodzących m.in. ze zbiorów Kombatantów Lwowskiej Armii Krajowej - nie była nigdy wcześniej prezentowana publicznie.

Partnerami projektu są: Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wystawę można zwiedzać codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum (11.00-18.00). W niedziele - wstęp wolny.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila