start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWA WIRTUALNA
  WYSTAWA WIRTUALNA
Kolekcja Bieżanowska w zbiorach Muzeum AK
Kolekcja Bieżanowska zwana też Skrytką Bieżanowską lub Arsenałem Bieżanowskim jest zbiorem militariów - przeważnie broni strzeleckiej gromadzonej podczas wojny przez żołnierzy kompanii "Łan" Batalionu "Mrówka" 12 Pułku Piechoty.
Wkrótce po zakończeniu wojny broń została ukryta w rodzinnym domu jednego z akowców - dr Stanisława Wcisło, który również brał udział w jej gromadzeniu.
Magazyn broni w Bieżanowie znajdował się w ukryciu do 18 września 1997 r. kiedy to dr Wcisło ujawniając i otwierając skrytkę, broń z Bieżanowa przekazał na własność Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej, która zarządzała zbiorami Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie.
więcej
Karabin maszynowy MG 42



Karabin maszynowy MG 42 o nazwie własnej "Hardy". Broń była prywatną własnością Edwarda Gawora "Hardego", jednego z budowniczych skrytki bieżanowskiej.
więcej
Karabin maszynowy MG 42



Karabin maszynowy nazwie własnej "Janusz", stanowił własność dowódcy plutonu "Żelbetu" na terenie Bieżanowa - Zygmunta Kłaka ps. "Janusz"
więcej
Karabin maszynowy MG 42



Karabin o nazwie własnej "Rota". Pseudonim dotychczas niezidentyfikowany.
więcej
Karabin Mosin wz. 1891/30



Widoczne uszkodzenia wynikające z wpływu wilgoci podczas przebywania przez kilkadziesiąt lat w skrytce
więcej
Karabinek Mauser 98 k



Widoczne uszkodzenia elementów drewnianych wynikających z destrukcyjnego działania wody, która zalała skrytkę.
więcej
Karabinek Mannlicher-Carcano M 1938



Broń pochodzi z depozytu złożonego przez dowódcę bieżanowskiego plutonu "Żelbetu" lub stanowiła zdobycz z posterunku Bahnschutzu w Bieżanowie. Ze względu na nietypowy kaliber broń stanowiła dla akowców mało przydatną zdobycz.
więcej
Ręczny granatnik przeciwpancerny Panzerfaust 60



Stanisław Wcisło relacjonował, że broń tego typu była pozyskiwana przez akowców z pozycji przygotowanych przez Niemców na łąkach bieżanowskich do odparcia ataku pancernego.
więcej
Granatnik wz. 36



Granatniki choć odebrane przez WP nie zostały użyte w walce, ale leżały bezużyteczne w magazynie zakładów Zieleniewskiego. Weszły w posiadanie kompanii "Łan" w ilości trzech sztuk w wyniku wykradzenia ich dla akowców już podczas okupacji.
więcej
wszystkich: 8 na stronach: 1
początek listy



              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila