start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY ZEWNĘTRZNE  >  SZCZEGÓŁY
17.08.2012
Wystawa poświęcona ojcu Adamowi Studzińskiemu

W ramach festiwalu "Noc Cracovia Sacra" w Krakowie, Staniątkach i Miechowie odbyło się szereg przedsięwzięć muzycznych, filmowych i wystawienniczych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były "Krakowskie Sanktuaria", a zwiedzający mogli gościć w małopolskich kościołach i klasztorach aż przez dwie noce: z 14 na 15 oraz z 15 na 16 sierpnia.

Swoją ofertę przedstawiły także krakowskie muzea: Archidiecezjalne i Archeologiczne. Działalność muzealniczą prowadzą również wspólnoty zakonne: benedyktyni tynieccy oraz dominikanie. Właśnie z tym drugim zgromadzeniem nawiązało współpracę Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie. 6 marca 2012 r. krakowscy dominikanie przekazali Muzeum w depozyt pamiątki wojskowe związane z osobą o. Adama Studzińskiego OP (1911-2008). Muzealia te dokumentują szlak bojowy o. Adama, jego posługę duszpasterską jako kapelana w 2. Korpusie Polskim i powojenną działalność patriotyczną w środowisku kombatanckim Krakowa. Wybrane z tej bogatej i różnorodnej kolekcji przedmioty można było oglądać w muzealnych gablotach, jako jedną z wystaw czasowych. Na czas "Nocy Cracovia Sacra" zostały one przewiezione do klasztoru przy ul. Stolarskiej w Krakowie.

Wśród eksponatów znalazły się: mundury, odznaczenia, elementy wyposażenia i uzbrojenia. Pamiątki po o. Adamie Studzińskim wystawione były obok zabytków po innym wielkim dominikaninie XX w. - o. Joachimie Badenim (1912-2010), który w czasie II wojny światowej służył pod Narwikiem, we Francji i w Maroku. W pracach nad przygotowaniem wystawy w krużgankach klasztornych brały udział następujące osoby: Anna Jędrzejczyk, Bożena Rowecka i Janina Strzemecka - ze strony Muzeum AK oraz Marcin Ciba i Elżbieta Gach - ze strony Klasztoru Dominikanów.

tekst Artur Jachna
fot. Anna Jędrzejczyk

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila