start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY ZEWNĘTRZNE  >  SZCZEGÓŁY
16.06.2013
Skała: wystawa o Żołnierzach Wyklętych

16 czerwca 2013 r. w Skale k. Krakowa odbył się XI Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych. Można było zobaczyć i posłuchać m.in. orkiestry "Fanfares of Lives" ze Lwowa, Reprezentacyjną Garnizonu Kraków, Straży Granicznej, Sił Powietrznych, Reprezentacyjnej Kopalni Soli Wieliczka i innych. Zainteresowani mogli też zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym oraz dowiedzieć na temat możliwości wstąpienia w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa "Konspiracja niepodległościowa w Skale i okolicy po 1945 roku", która cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Obejrzeli ją m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Gowin, prezes Koła Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektorat "Maria" w Skale po. Marian Cyganek oraz członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych, którzy dzielili się także swoimi wspomnieniami na ich temat. Umożliwiła ona młodszym pokoleniom mieszkańców Skały lepsze poznanie historii swego miasta i sylwetek lokalnych bohaterów. Do końca roku szkolnego wystawę - przygotowaną przez Muzeum Armii Krajowej, Stowarzyszenie Przyjaciół Skały, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale oraz Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" Obszar Południowy - będzie można zobaczyć w Liceum Ogólnokształcącym w Skale.

**********

Wystawa: Konspiracja niepodległościowa w Skale i okolicy po 1945 roku, plik pdf >>>

**********

Również pokaz broni i oporządzenia wojskowego ze zbiorów Muzeum AK przyciągnął wielu zwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, którzy z wielką radością przymierzali hełmy wojskowe, czapkę kadecką czy próbowali podnieść karabin maszynowy. Goście festiwalu mogli także zapoznać się z ofertą edukacyjną Muzeum AK oraz otrzymać materiały promocyjne Muzeum.

Wystawie towarzyszyło stoisko informacyjne Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszar Południowy. Dużej pomocy w trakcie festiwalu udzielili nam również strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2045 Skała Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW.

Z pewnością współpraca nawiązana przez Muzeum AK ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Skały kierowanym przez pana Zygmunta Dercza, głównym organizatorem Festiwalu, będzie kontynuowana i przyczyni się do kultywowania pamięci o bohaterach walk o niepodległość z tego regionu.

tekst Przemysław Wywiał
fot. Tadeusz Tarnowski, Przemysław Wywiał, Tomasz Baranek

ta informacja posiada w swojej galerii zdjęć:  16  na stronach:  1
wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila