start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY ZEWNĘTRZNE  >  SZCZEGÓŁY
16.07.2013
Wernisaż wystawy fotografii Karola Bieniaka

16 lipca 2013 r., w 70. rocznicę pogrzebu gen. Władysława Sikorskiego, Prezesa Rady Ministrów RP i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, w salach muzealnych Kopca Kościuszki odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Pogrzeb gen. Władysława Sikorskiego w obiektywie Karola Bieniaka". W trakcie spotkania głos zabrali: prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki, płk Tadeusz Bieńkowicz, Kawaler Orderu Virtuti Militari, oraz Tadeusz Żaba, p.o. dyrektora Muzeum AK.

Wśród licznie przybyłych gości obecny był m.in. Jerzy Bieniak, syn autora fotografii i dobroczyńca Muzeum AK, który przekazał naszej placówce ponad 1200 negatywów wykonanych przez ojca w czasie służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Na wystawie znalazło się ok. 40 fotografii przedstawiających uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego w katastrofie gibraltarskiej gen. Sikorskiego, jakie odbyły się w lipcu 1943 r. w Londynie i Newark. Zdjęcia te nie były nigdy wcześniej publikowane ani pokazywane publicznie.

Autor fotografii, Karol Bieniak, walczył we wrześniu 1939 r. w szeregach 20. pułku piechoty Ziemi Krakowskiej, a następnie przez Węgry przedostał się na Zachód. Służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Fotografował zarówno oficjalne uroczystości, jak i życie codzienne swoich kolegów - żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. W styczniu 1947 r. wrócił do Polski.

Wystawę, której autorami są Liliana Kaczor, Robert Springwald i Przemysław Wywiał, będzie można zobaczyć na Kopcu Kościuszki do końca sierpnia 2013 r. Serdecznie zapraszamy!

tekst Przemysław Wywiał
fot. Marcin Bieńkowicz

ta informacja posiada w swojej galerii zdjęć:  12  na stronach:  1
wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila