start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYSTAWY  >  WYSTAWY ZEWNĘTRZNE  >  SZCZEGÓŁY
06.06.2014
Życie codzienne żołnierzy 1 Korpusu PSZ

6 czerwca w salach wystawowych pod Kopcem Kościuszki otwarta została wystawa "Życie codzienne żołnierzy 1 Korpusu PSZ w obiektywie Karola Bieniaka".

50 wyselekcjonowanych fotografii pokazuje żołnierzy I Korpusu PSZ w trakcie wykonywania codziennych obowiązków podczas pobytu w Szkocji. Na wystawie można zobaczyć m.in. żołnierzy przy pracy, podczas zajęć sportowych oraz zgromadzeń religijnych.

Wystawa prezentowana jest w salach wystawowych Komitetu Kopca Kościuszki i pokazuje część dorobku fotograficznego K. Bieniaka. Na całą kolekcję składa się około 1,4 tys. zdjęć, które wykonywał od 1941 do 1944 roku. Wybrane fotografie pokazują część historii 1 Korpusu podczas stacjonowania na wyspach brytyjskich. Pokazują zwykłych żołnierzy w różnych codziennych sytuacjach: służbowych i prywatnych.

To już kolejna odsłona zdjęć Bieniaka. Rok wcześniej w tym samym miejscu zobaczyć można było fotografie z pogrzebu Władysława Sikorskiego.

Autor fotografii, Karol Bieniak, pochodził z Krakowa, walczył we wrześniu 1939 r. w szeregach 20. pułku piechoty Ziemi Krakowskiej, a następnie przez Węgry przedostał się na Zachód. Służył w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Fotografował zarówno oficjalne uroczystości, jak i życie codzienne swoich kolegów - żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych.

W styczniu 1947 r. wrócił do Polski. Syn Karola Bieniaka, Jerzy Bieniak, przekazał fotografie Muzeum Armii Krajowej.

Wystawę przygotowało Muzeum Armii Krajowej oraz Komitet Kopca Kościuszki.

Wystawa będzie czynna do 30 września 2014.

Zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00. Wstęp wolny.

*********

**********

ta informacja posiada w swojej galerii zdjęć:  6  na stronach:  1
wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila